Hulladéklerakói csurgalékvizek és egyéb magas sótartalmú folyékony hulladékáramok megújuló energia felhasználásával történő ártalmatlanítása
- A kedvezményezett neve: Pure Aqua Környezetvédelmi Mérnöki Iroda Kft.
- A projekt címe: Hulladéklerakói csurgalékvizek és egyéb magas sótartalmú folyékony hulladékáramok megújuló energia felhasználásával történő ártalmatlanítása
- A szerződött támogatás összege: 103.314.616 Ft
- A támogatás mértéke (%-ban): 55,62
A projekt tartalmának bemutatása
A vállalati K+F projektben egy speciális szennyvízkezelési technológia kerül kifejlesztésre, egy szoláris párologtatóra épülő tisztító rendszer magas sótartalmú szennyvizek (köztük hulladéklerakói csurgalékvizek) kezelésére, amely a jelenleg alkalmazott technológiákhoz képest egyszerűbb, ugyanakkor hatékonyabb: minimális maradék hulladék jelentkezik (1-10%) és energiát takarít meg (akár 30-70%). Az új technológiára komplex folyékony hulladék-kezelési szolgáltatás építhető (tisztító létesítmények tervezése és engedélyezése, a technológiák kivitelezése és üzemeltetése). A projektben sor kerül az optimális technológiai feltételek laboratóriumi vizsgálatára, a technológiai elemek összeállításának meghatározására, majd egy kisméretű kísérleti berendezés kerül megépítésére és tesztelésére. A K+F munka eredményeképpen elkészül a szolár párologtatásra épülő komplex folyékony hulladék-kezelési technológia és berendezés műszaki leírása (know-how) a nagyüzemi megvalósítás érdekében.
A projekt megvalósításában a PureAqua Kft. saját alkalmazásban álló munkatársai vesznek majd részt, összesen 6 fő kutatómérnök és 2 fő technikus/kisegítő. Ipari kutatásként 66 emberhónap kutatómérnöki és 24 hónap technikusi/projekt asszisztensi munkát tervezünk. A projektmegvalósítás időtartama 24 hónap. A várható végeredmény egy új műszaki megoldást jelentő, megújuló energiát hasznosító szoláris párologtatásra épülő folyékony hulladék-kezelési technológia és kísérleti berendezés lesz.
A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg, a Magyar Állam társfinanszírozása mellett.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2018.09.30.
A projekt azonosító száma: GINOP-2.1.1-15-2015-00379
A projekt előrehaladása
Projekt kezdésére 2016.10.01-én került sor, amikor megkezdődött a mérnöki kutatás-fejlesztési munka.
A támogatás szerződés megkötésére 2016.10.03-án került sor.
Nyitó sajtóközleményt jelentettünk meg 2016. október elején.
A cég részéről a kutatás-fejlesztési projekt munkatársai: szakmai vezetője Thury Péter, a cég egyik tulajdonosa és ügyvezetője, a fejlesztési munkát megfelelő végzettséggel és tapasztalattal rendelkező K+F mérnökön hajtják végre (Pitás Viktória, Dr. Németh Gergely és Simoncsics Gábor), valamint Dr. Fráter Tamás, a kutató labor vezetője és Gulyás Gábor laboratóriumi kutató, a szerelési munkákban Monse Balázs technikus vesz részt, a projekt adminisztrációját Kloó Daniella végzi.
Záró sajtóközleményt jelentettünk meg 2018. szeptember 28-án.
A projekt 2016. október – 2017 március közötti ipari kutatási munkaszakasza
A PureAqua Kft. GINOP-2.1.1-15-2015-00379 azonosítószámú pályázata keretében, a szakmai előkészítő, adminisztratív tevékenység mellett a kutatási berendezések tervezése történt meg. A szolár párologtató rendszer technológiai és egyéb részletes tervei, valamint a szűrő ioncserélő konténer és a kísérleti vákuumbepároló berendezés kapcsolódó tervei készültek. Megtörtént a labor helyiségek és külső kutatási munkaterület kialakítását végző vállalkozó kiválasztása, valamint megkötésre került az ide vonatkozó építési szerződést.
A projekt 2017. április – 2017 szeptember közötti ipari kutatási munkaszakasza
A PureAqua Kft. GINOP-2.1.1-15-2015-00379 azonosítószámú pályázata keretében, a munkaterület átadás-átvételt követően elindult a labor helyiségek és külső kutatási munkaterület kialakítása. A munka keretében egy korszerű laboratórium került kialakításra, mely szolgálja a kutatás fejlesztési feladatok megvalósítását, továbbá olyan külső infrastruktúra építése történt meg, ahol a tervezett konténerizált kutatási berendezések kerülnek elhelyezésre. A laboratórium építését követően azt korszerű eszközökkel szereltük fel. Az előzetes laboratóriumi vizsgálatok során különféle hulladéklerakói csurgalékvíz mintákat gyűjtöttünk, melyeket részletesen analitikai vizsgálatnak vetettünk alá. Az eredmények alapján a lerakókat kategorizáltuk, és a vizsgálatokat a továbbiakban az egyes kategóriák „reprezentánsai”-ból származó csurgalékvizekkel végeztük.
Ezen időszakban került letelepítésre a szolár párologtató rendszer, melynek beüzemelését követően megkezdtük a különféle csurgalékvizek párologtatási vizsgálatait, miközben vizsgáltuk a párologtatási maradékok minőségét is. A rendszerben a nap energiájának hasznosításával, a szellőztetés és egyéb környezeti paraméterek szabályozásával biztosítjuk a lehető legnagyobb fajlagos párologtatási teljesítményt.
A projekt 2017. október – 2018 március közötti kísérleti fejlesztési munkaszakasza
A PureAqua Kft. GINOP-2.1.1-15-2015-00379 azonosítószámú pályázata keretében a részletesen megtervezett szűrő és ioncserélő, valamint a kísérleti vákuumbepárló berendezések ajánlatainak értékelését végeztük, el, majd a gyártás során felügyeltük a telephelyi gyártási munkálatokat. A szűrő-ioncserélő konténer az időszak végére került leszállításra, miközben zajlott a kísérleti vákuumbepárló berendezés gyártása, leszállítása és üzembe helyezése.
A tervezési, gyártási munkákkal párhuzamosan tovább folytatódtak a szolár párologató berendezéssel történő vizsgálatok. Különféle csurgalékvizekkel, eltérő időjárási és egyéb vizsgálati körülmények között kerestük az elérhető legnagyobb párologatási hatékonyság üzemi paramétereit, a keletkező melléktermékek minimalizálásának lehetőségét, a légnemű anyagok kezelésére leginkább alkalmas beállítási paramétereket.
A projekt 2018. április – 2018 szeptember közötti kísérleti fejlesztési munkaszakasza
A PureAqua Kft. GINOP-2.1.1-15-2015-00379 azonosítószámú pályázata keretében a leszállított kísérleti vákuumbepárló berendezés üzembe helyezését követően a komplex technológiai sor teljessé vált. A berendezés üzembe helyezését követően lehetőségünk volt a külső K+F szolgáltatást nyújtó Pannon Egyetem útmutatásait is felhasználva a technológiai koncepció komplex vizsgálatára. Az eredmények alapján olyan a technológiai egységek olyan eljárásban szervezhetők, melyekkel a hulladéklerakói csurgalékvízből akár ivóvíz minőségű víz is nyerhető, továbbá kielégíthetők a hazai szabályozás felszíni vizekre vonatkozó legszigorúbb határértékei is. A tapasztalatok alapján összeállt az eljárás műszaki leírása, kapcsolódó műszaki dokumentumokkal, valamint elkészült az iparjogvédelmi oltalom alá helyezéshez szükséges elméleti áttekintő és előzetes újdonságkutatás is.